Słownik pieluszkowy – cz. 2 „Rodzaje wkładów”

czyli co wkładamy, żeby z pieluchy się nie wylewało

O ile rodzajów pieluszek mamy określoną ilość, o tyle rodzajów wkładów mamy mnóstwo. Praktycznie każdy chłonny materiał się nadaje,  dlatego awaryjnie, gdy pralka nawali, mamy stosują np. ręczniki.

Wkłady dedykowane do pieluszek wielorazowych mają określone chłonności, miękkości i inne specyficzne właściwości. Mogą być wkładane bądź wpinane napami do kieszonek i otulaczy.

mikrofibra– wkładka mikrofibra uszyta jest z lekkich, delikatnych mikrowłókien, które są bardzo chłonne. Jest to tkanina syntetyczna i schnie dużo szybciej od wkładek wykonanych z materiałów naturalnych. Nie może być stosowana bezpośrednio przy skórze dziecka ponieważ może ją wysuszyć, warstwą izolującą najczęściej jest mikropolar.

mikrofibra+sucha pupa– to wkładka z tkaniny syntetycznej, której warstwa zewnętrzna uszyta jest z mikropolaru bądź weluru mającego za zadanie odprowadzania wilgoci od skóry dziecka (taka jak to robi wkładka sucha pupa ).

bambus -wkłady bambusowe ś produkowane z samego bambus lub z mieszanek bawełny z bambusem. Mogą być gładkie lub wyglądem przypominać frotte. Materiał bambusowy  ma właściwości bakteriobójcze, antyalergiczne, grzybobójcze, tym samym neutralizuje także nieprzyjemne zapachy. Dodatkowo  latem jest o 2-3 stopnie chłodniejsza od otoczenia.

konopie– to podobno najbardziej chłonna tkanina. Wkładka ma kształt prostokąta, który wkładamy do kieszonki bądź kładziemy na otulacz. Nie ma warstwy odprowadzającej wilgoć dlatego potrzebne jest dodatkowe stosowanie suchej pupy . Konopie, które są wykorzystywane do wytworzenia takiego wkładu pochodzą z ekologicznych upraw, nawożonych bez pestycydów.

prefold-to wkład z bawełny niebielonej bądź bielonej fabrycznie złożony. Dzięki przeszyciom jest na stałe złożony co ułatwia ubieranie. Może być różnie uszyty, albo mając jednolitą grubość na całej powierzchni albo mając większą grubość pośrodku i mniejszą po bokach (stosunek grubości zależny jest od rozmiaru np.4/8/4 gdzie 4 to ilość warstw po bokach a 8 pośrodku). Prefoldy można układać w prostokąt zwiększając tym samym ilość warstwy lub przy użyciu specjalnych klamerek snappi składać z nich pieluszke majteczki formowanki.

tetra– to chyba wszystkim znana tkanina z bawełny bielonej. Przed włożenie do pieluszki wymaga specjalnego złożenia by warstwa złożona z największej ilości tkaniny była w strategicznych zależnych od płci miejscach. Więcej o origami tetrowym w innym poście.

formowanka – wkład wyglądający trochę jak klasyczny pampers bądź pieluszka AIO, nie ma jednak warstwy wodoodpornej przez co wymaga dodatkowo otulacza. Nie wymagająca składania.. Do kupienia w kilku rozmiarach i stopniach chłonności zależnych od materiału, z którego będzie ułożona.

sucha pupa – to materiał takiej wielkości by móc „opatulić” nim wkładkę. Najczęściej jest zrobiony z mikropolaru ( cienkiego polaru o dużej gramaturze), polaru lub weluru. Sucha pupa ma za zadanie odprowadzenie wilgoci wgłąb wkładki, które takiej warstwy nie posiadają (tetra, mikrofibra, bambus, prefold, konopie). Ma chronić dziecko przed uczuciem wilgoci.

handmade – tu już jest pełna dowolność, jak chociażby wyżej wspominane ręczniki, ale też czytałam o wkładkach uszytych z ikeaowskich ręczników czy szlafroka frotte. Różne są zdania na ten temat, na pewno wkładki samoróbki nie będą miały certyfikatów bezpiecznej tkaniny i nie wiadomo jak farbowany materiał zareaguje z moczem.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *