Ile tak naprawdę kosztuje pampers?

W Internecie jest wiele różnych stron, blogów i forów, na których przedstawione są kalkulacje, dowodzące opłacalności pieluszkowania wielorazowego. Często możemy znaleźć takie informacje, że pampers kosztuje średnio 70 groszy (np. w przypadku artykułu w serwisie dziecisawazne.pl), a nawet 1 PLN. Oczywiście czym wyższą cenę pampersa przyjmie się do obliczeń, tym korzystniej wyglądają pieluchy wielorazowe.

Postanowiłem sprawdzić, ile faktycznie kosztują jednorazowe pampersy. Do naszego zestawienia przyjąłem 6 różnych producentów: Pampers, Bella Happy, Abena, Dada, Vibelle i Babydream. Trzy pierwsze to górna półka (Abena to wręcz pampersy ekologiczne), trzy kolejne to tzw. pampersy dyskontowe, dystrybuowane odpowiednio przez takie markety jak Biedronka, Aldi i Rossman.

Metodologia badań

Punktem wyjścia do określenia ceny pampersa była analiza ofert w serwisie ceneo.pl. Spisałem z niego 329 ofert sprzedaży pieluszek Pampersa (w trzech rodzajach: Active Baby, Premium Care oraz Sleep&Play) oraz 140 ofert sprzedaży pieluszek Bella Happy. Pod uwagę wziąłem wyłącznie oferty sprzedaży pojedynczych paczek, pominąłem promocyjne oferty, w ramach których można było kupić 2-4 paczki.

Ceny pozostałych pieluszek jednorazowych brałem bezpośrednio ze stron producentów lub dystrybutorów. I tak cenę Abeny wziąłem ze strony Pieluszkarnia.pl, cenę Dady ze strony Dada.pl, cenę Vibelle ze strony Aldi.pl, a cenę Babydream ze strony Rossnet.pl.

W każdym przypadku brałem tylko cenę paczki pampersów, bez doliczania kosztów dostawy. Musiałem tak uczynić ze względu na specyfikę prezentowania ofert w serwisie ceneo.pl, w których np. sklepy empik.com oraz smyk.com miały wyższą cenę nominalną samych pampersów, ale koszty dostawy były ustawione na 0 zł z dopiskiem, iż chodzi o dostarczenie do dowolnego salonu empik w Polsce. Tak więc usługa ta nie była równoznaczna z przesyłką kurierską lub wysyłką pocztą i nie mogła być traktowana jako składnik ceny całkowitej (wtedy należałoby doliczyć szacunkowy koszt odbioru paczki ze sklepu).

Oczywiście powszechnie znanym faktem jest to, że na zakupach internetowych spotykamy nieco niższe ceny niż w sklepach tradycyjnych, nawet po uwzględnieniu kosztów dostawy. Niemniej przy tak przyjętej metodologii badań można oczekiwać, iż cena pampersa jednorazowego została zaniżona, a zatem znajdujemy się po bezpiecznej stronie, bez skłonności do przeceniania pieluszek wielorazowych.

Chwyty (nie)dozwolone

Zarówno sami producenci, jak i sklepy sprzedające ich produkty, stosują całą gamę chwytów marketingowych, które utrudniają rzetelne i klarowne porównanie cen. W wielu przypadkach można nawet mówić o mechanizmach manipulacji, które są bardzo skuteczne, nawet względem osób uświadomionych w tej kwestii. Poniżej prezentuję kilka z nich, które sam wyłapałem.

W większości sklepów ceny były „promocyjne”, tzn. po przeniesieniu się na stronę sprzedającego, najlepiej wyeksponowana była „obniżka” (patrz poniżej).
pseduobnizki3 pseudoobnizki

 Oczywiście zabieg z pseudoobniżką nie jest niczym nowym i — chcąc, nie chcąc — musimy się z tym pogodzić. Ze względu na ogromną ilość ofert i sprzedających je sklepów, przyjmowałem do zestawienia tę „promocyjną” cenę, za którą można było nabyć daną paczkę z pampersami w dniu 4 marca 2015 r.

Tak jak wspomniałem, w mojej kalkulacji uwzględniłem wyłącznie ceny pampersów, bez doliczenia kosztów dostawy, która czasami były bardzo wysokie (nieformalnym rekordzistą została oferta kupna paczki Bella Happy Pieluszki 4+ Maxi+ (9-20 Kg) 12 Szt. za 7,98 PLN, gdzie sama dostawa kosztowała 15,00 PLN). Wydaje się więc, że niektóre sklepy internetowe mają skłonność do odbijania sobie niskiej ceny produktu, dorzucając wysoką cenę dostawy.

Największym hitem tego zestawienia chwytów jest tzw. dywersyfikacja produktu, czyli wprowadzenie różnych rodzajów pampersów i sprzedawanie ich w paczkach różnej wielkości. W przedziale wagowym 7-18 kg Pampers ma aż 11 różnych paczek w trzech rodzajach! W każdej paczce jest inna ilość pampersów, co utrudnia porównanie cenowe dwóch produktów tej samej firmy. Co więcej, jako klienci jesteśmy przyzwyczajeni, że czym więcej kupimy danego dobra, tym mniej za nie zapłacimy przy rozliczeniu na pojedyncze sztuki. Okazuje się jednak, że ta zasada najwyraźniej nie działa w przypadku pampersów. Otóż kupując w jednym sklepie dwie standardowe (najmniejsze) paczki Pampers Active Baby Mip 3 Rozmiar Midi po 42 szt. każda, zapłacimy za nie 2×33,00=66,00 PLN. Możemy zamiast tego nabyć dużą paczkę, w której znajdziemy 82 szt. (o dwie mniej) tych samych pampersów i zapłacić za nią 72,00 PLN! Innymi słowy, w przypadku kupna dwóch standardowych paczek po 42 szt., będziemy mieli 84 pampersy po 0,79 PLN każdy, a w przypadku kupna tzw. paczki „JUMBO”, dostaniemy 82 pampersy po 0,88 PLN każdy! Na domiar złego, paczka „JUMBO” ma kuszący narożnik, na którym przedstawione są złote monety — wydawałoby się oszczędność, ale chyba nie po stronie klienta.

f-pampers-active-baby-pieluszki-midi-3-4-9-kg-jumbo-pack-82-sztf-pampers-active-baby-mip-3-rozmiar-midi-42-szt

Ile za tego pampersa?

Czas wreszcie podsumować kalkulacje i podać, za ile można kupić pieluszki jednorazowe. Wyniki moich obliczeń prezentuję w tabelce poniżej.

Srednia_cena_pampersa

Jak widać, pampersy z wyższej półki faktycznie kosztują średnio przynajmniej 77 groszy. Choć już pampersy „specjalne” (czyli w tym przypadku ekologiczne, choć zapewne podobnie sprawa wyglądałaby z hipoalergicznymi czy innymi „na wypasie) to wydatek przynajmniej 1 złotego. W przypadku pieluszek dyskontowych ta cena wynosi nieco ponad 50 groszy. Nie wiem, czy są na rynku tańsze pieluszki, choć na pewno znalazłoby się parę droższych.

Biorąc pod uwagę powyższe, trudno mówić tu o jednej „średniej” cenie pampersa jednorazowego. Dużo pewnie zależy od tego, gdzie rodzice maluszka dokonują codziennych zakupów, bo o ile Pampers jest praktycznie wszędzie, to już wyłącznym dystrybutorem Dady jest Biedronka, Babydream Rossmann, a Vibelle Aldi.

Wniosek, który mi się nasuwa, to taki, że do kalkulacji powinniśmy przyjąć trzy stawki cenowe:

  • pampersy dyskontowe kosztują ok. 50 gr;
  • pampersy „z wyższej półki” to wydatek rzędu ok. 75 gr;
  • natomiast za pieluszkę „specjalną” (np. ekologiczną) zapłacimy nawet 1 zł.  

Uwaga! Średnia cena pampersa jednorazowego została policzona na podstawie wszystkich ofert. Nie jest to średnia ze średnich (w tym przypadku byłaby niższa i wynosiła ok. 74 grosze).

Warto przeczytać

Na życzenie czytelników chętnie podzielę się zestawieniem cenowym pampersów (napiszcie tylko krótką prośbę na naszego maila: pieluszkowe@gmail.com). Przy każdej ofercie zapisałem sobie, z którego jest sklepu. Dzięki temu przekonałem się, że nie ma jednego, najlepszego i najtańszego sprzedawcy. Wręcz przeciwnie — często u tego, u którego jeden produkt kupimy za najniższą cenę, za inny możemy sporo przepłacić!

Jeżeli czujecie niedosyt, to polecamy też zapoznać się z niżej wymienionymi źródłami, z których sam korzystałem. Są one mniej lub bardziej obiektywne, często przedstawiają własne metody kalkulacji, które też warto rozważyć (np. ile pampersów faktycznie się zużywa).

Kalkulator kosztów pieluszkowania jednorazowego Pupus — po wpisaniu wieku dziecka otrzymujemy szacunkowy koszt dotychczas zużytych pampersów z podziałem na ekonomiczne/standard/ premium (podział podobny jak we wnioskach do mojego artykułu) oraz automatycznym przeliczeniem na to, ile kilogramów odpadów wyprodukowało Twoje dziecko.

Artykuł o oszczędzaniu na pieluszkach na blogu Jakoszczedzacpieniadze.pl — na tej stronie znajdziemy sporo ciekawych porad autorstwa Michała, m. in. ojca dwójki dzieciaków oraz mistrza oszczędności. Dzięki skrupulatnemu zapisywaniu wydatków, możemy pobrać bardzo dokładne zestawienie kosztów poniesionych przez niego na pieluszki jednorazowe.

Artykuł na stronie DzieciSaWazne.pl wymienia 7 powodów, dla których używanie wielorazówek się opłaca. Nie brakuje tam oczywiście kalkulacji ekonomicznej z uwzględnieniem rosnących oszczędności przy kolejnych dzieciach (przy założeniu, że wyprawkę wielorazową kupujemy tylko raz).  Niestety jest w nim założenie, że jednorazowy pampers kosztuje 70 groszy, co nie zawsze jest prawdą.

Notka na blogu „organicznych”  o ekonomiczności pieluch wielorazowych — blog prowadzony przez rodzinkę Baranowskich; w tym konkretnym wpisie dokonują obliczeń na podstawie doświadczeń własnych oraz bliskiej rodziny. Oczywiście autorzy mają lekkie zboczenie na punkcie ekologii (do czego się otwarcie przyznają), ale w swoich kalkulacjach byli bardzo ostrożni i starali się zachować obiektywność.

Strona z możliwością śledzenia promocji — dla nieprzekonanych do wielorazów, a szukających oszczędności w wydatkach na pampersy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *