Stripping czyli czyszczenie

129230_d982f6b09892aa85118e2aca8884e437

Używając wkładów doświadczycie zapewne momentu kiedy zaczną nieświeżo pachnieć pomimo prania, woda nie będzie w nie wsiąkać czy też po prostu będziecie chcieli je odświeżyć. Wtedy nadejdzie czas na stripping czyli gruntowne czyszczenie wkładów.

Po pierwsze potrzebny jest czas, to pranie zawiera kilka etapów i w zależności od tego co dolega wkładom będzie trwało dłużej.

Odświeżenie

 1. Namoczy pieluszki/wkłady w roztworze z płynem do mycia naczyń na kilka godzin. Płynu nalej tyle by się pieniło. W przypadku uporczywych plam możesz też polać  płyn prosto na nie i tak zostawić do namoczenia. Woda powinna być ciepła w wypadku tkanin z PUL, a gorąca przy wkładach. Pieluszki możesz moczyć tak do 12h.
 2. Dokładnie wypłucz wszystko z płynu i wrzuć do roztwór jak do prania ręcznego z Nappy Fresh lub środka, którego używasz do odkażania pieluszek, wrzucasz wkłady i zostawiasz na 1-12h by sobie poleżały i namoczyły się.
 3. Następnie po dokładnym wypłukaniu wszystkich wkładów z roztworu wrzucasz je do pralki i nastawiasz pranie wstępne nie dodając żadnych detergentów by dokładnie wypłukać wszystkie złogi.
 4. Po praniu wstępnym ustawiasz pranie bez detergentów, jedynie ze środkiem odkażającym, temperaturę 40-60 stopni oraz dodatkowe płukanie. Warto wrzucić też kilka piłek tenisowych by „rozbiły” dodatkowo wkłady.
 5. Po wypraniu dobrze jest wywiesić wkłady na słońcu, działa jak naturalny wybielacz i kiler wszelkich bakterii.

Odtłuszczanie

Jeżeli pieluszki nagle straciły chłonność to najprawdopodobniej zostały natłuszczone kremem do pupy niemowlęcia, oliwką lub inną tłustą substancją, by znów stały się przydatne należy postąpić następująco.

 1. Namoczyć pieluszki/wkłady w roztworze z płynem do mycia naczyń na kilka godzin. Płynu nalać tyle by się pieniło.
 2. Następnie po dokładnym wypłukaniu wszystkich wkładów z roztworu wrzucasz je do pralki i nastawiasz płukania nie dodając żadnych detergentów by dokładnie wypłukać płyn. Jeżeli po płukaniu ręcznym i mechanicznym nadal robi się piana powtarzasz płukanie aż do pozbycia się jej.
 3. Następnie możesz postąpić jak w przypadku normalnego prania z dodatkiem takich środków jak TUTAJ lub odświeżając wkłady jak wyżej.

Czyszczenie ze złogów

 1. Włóż wszystkie wkłady do pralki i płucz, płucz płucz aż przestanie się pojawiać piana.
 2. A następnie możesz postąpić jak w przypadku normalnego prania z dodatkiem takich środków jak TUTAJ lub odświeżając wkłady jak wyżej już bez wcześniejszego ich namaczania.

Kwaskowanie

Jeżeli chcesz by Twoje wkłady były czyste jak nowe to warto raz na jakiś czas zrobić kwaskowanie. Jest to jednak bardzo agresywna metoda więc nie można jej robić na tkaninach zawierającej PUL.

 1. Wkłady z włókien sztucznych (mikrofibra, mikrofibra z dodatkami)
  Przygotuj gorącą wodę z dodatkiem kwasku cytrynowego (40g/10 litrów wody).
  Namocz wkłady przez 12 godzin.
  A następnie możesz postąpić jak w przypadku normalnego prania z dodatkiem takich środków jak TUTAJ z dodatkowym płukaniem.
 2. Wkłady z włókien naturalnych (bambus, konopie, len, bawełna)
  Przygotuj gorącą wodę z dodatkiem kwasku cytrynowego (40g/10 litrów wody).
  Namocz wkłady przez 12 godzin.
  A następnie możesz postąpić jak w przypadku normalnego prania z dodatkiem takich środków jak TUTAJ z dodatkowym płukaniem. Ciepła woda z dodatkiem kwasku cytrynowego (40g/10 litrów wody)

 

 

UWAGA!

Żadna z tych metod nie nadaje się do prania i pielęgnacji wełny.

Jedna myśl na temat “Stripping czyli czyszczenie”

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *