Wełniaki- pranie i pielęgnacja

79_welna_owca_baran_pranie_30_stopni_prasowanie

Dziś niestety musiałam uprać mój kochany otulacz wełniany OS „Sea Stone”. Niemniej dzięki temu sprawdziłam, że pranie nie zajmuje więcej niż 5 minut. 🙂
Wbrew pozorom to, co wydaje się najbardziej uciążliwe przy wełniakach, wcale takie uciążliwe nie jest.

Jeżeli po ściągnięciu otulacz jest tylko wilgotny, wystarczy go rozwiesić i poczekać aż wyschnie. Żaden nieprzyjemny zapach nie utrzyma się na nim po wysuszeniu i wełniak będzie znów gotowy do użytku. Czasami zdarza się, że otulacz przesiąknie na wylot – wtedy przyda mu się przepłukanie w czystej wodzie o temperaturze pokojowej.

Pranie z prawdziwego zdarzenia wymagane jest tylko raz na 2-3 tygodnie (chyba, że dziecko zrobi niespodziewanie dużą niespodziankę i zabrudzi wełniaka). To pocieszające, jeżeli weźmiemy pod uwagę fakt, iż należy je przeprowadzić ręcznie. Wełna nie lubi gwałtownych zmian temperatur, więc żadne pranie w pralce nie wchodzi w grę (nie ryzykowałabym nawet na specjalnym programie ponieważ często pralki mają fabrycznie ustawioną inną temperaturę prania i płukania).

Otulacze wełniane należy prać w płynie do prania wełny, w wodzie o temperaturze 25-30 stopni (w podobnej temperaturze płuczemy, by wełna nie „doznała szoku”). Delikatnie namaczamy pieluszkę i ugniatamy. W żadnym wypadku nie należy pocierać materiału o materiał, ponieważ możemy doprowadzić do sfilcowania. Jeżeli zabrudzenie jest duże, najlepiej spłukać je pod strumieniem wody o dużym ciśnieniu, tak jak w przypadku zwykłych pieluszek. Po wypraniu odciskamy wodę, nie wykręcając tkaniny. Można zawinąć w ręczniku i trochę podeptać zawiniątko, żeby odciągnąć nadmiar wody.

Pieluszkę suszymy tradycyjnie – suszarki bębnowe oraz grzejniki nie są dobre dla wełny.

a4

Raz na 2-3 miesiące okaże się, że otulacz bądź gatki służą nam krócej i przepuszczają wilgoć. Będzie to oznaczało, że nasza tkanina potrzebuje kuracji lanolinowej by odzyskać swoje właściwości.

Polecam przeprowadzanie lanolinowania na podstawie któregoś z poniższych przepisów:

Igle-Figle – producent polskich pieluszek Puppi

Wełniaste- polski producent pieluszek wełnianych

12179394_1656288897979999_379843099_n

Zdarza się, że w niektórych przepisach na kuracje podana jest informacja, że wystarczy godzinne moczenie. To prawda w przypadku odzieży wełnianej, otulacze potrzebują koło 5-6h. Natomiast gatki i longi mogą się moczyć nawet i 12h by wchłonąć odpowiednią ilość lanoliny, potrzebują też około 1,5 miarki więcej w kuracji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *