Dlaczego warto?

Dlaczego warto?

Od kilku lat do łask wracają pieluchy wielorazowe. Co ciekawe, na ten ruch decydują się często te osoby, które same nosiły swego czasu pampersy. Pokolenie młodych dziadków nie rozumie, dlaczego ktoś nie chce korzystać z jednorazówek, które przecież były dla nich takim zbawiennym wynalazkiem. Czy jest to kwestia mody, czy może kryje się za tym coś więcej?

Zdrowie

Wiele pampersów dostępnych do rynku zawiera w sobie chemię, która łatwo podrażnia czy uczula delikatną i wrażliwą skórę dziecka. Tego problemu da się łatwo uniknąć, decydując się na pieluszki wielorazowe. Oczywiście ryzyko odparzeń istnieje zawsze, ale przy odpowiedniej higienie i stosowaniu odpowiednich środków piorących, możemy być dużo spokojniejsi o pupę naszego berbecia. Nie bez znaczenia jest też fakt, iż dzieci korzystające z pieluszek wielorazowych z reguły szybciej zaczynają korzystać z nocnika, co dodatkowo zmniejsza ryzyko problemów skórnych.

Ekonomiczność

Po wejściu na dowolną stronę sklepu internetowego z pieluchami wielorazowymi, możemy się przestraszyć wysoką ceną. Pojedyncza pielucha może kosztować od 30 do nawet 100 zł; koszt całej wyprawki jest zależny od tego, z jaką częstotliwością chcemy prać i zaczyna się od około 300 zł do nawet ponad 1000 zł (przeciętnie na ten cel wydaje się 500 zł). Do tego należy doliczyć koszt prania (zużycie prądu i wody, środki do prania, amortyzacja pralki). Okazuje się, że na pieluszkowanie wielorazowe w pierwszym roku życia naszego szkraba wydamy około 1100-1200 zł. W przypadku pampersów ten koszt wyniesie 2500-3000 zł! Co więcej, w drugim roku ta różnica będzie się powiększać, oczywiście na korzyść pieluszek wielorazowych. Jakby tego było mało, pieluch wielorazowych można użyć bez żadnego problemu przy kolejnym potomku.

Ekologiczność

Każdy rodzic chce jak najlepiej dla swojego dziecka. To właśnie dlatego tak ważny jest trud włożony w wybieranie ekologicznych rozwiązań i dbanie o przyszłość planety. Szacuje się, że polskie dzieci zużywają dziennie 5 mln pampersów, a rocznie na wysypisko trafia ich 260 tysięcy ton. Ich rozkładanie to długi czas, który może trwać nawet 500 lat! Można oczywiście argumentować, że przecież pranie pieluch wielorazowych to zużycie i zanieczyszczanie wody. To prawda, choć w przypadku pampersów tej wody potrzeba 2 razy więcej w procesach uzdatniania celulozy.

Estetyka

Z jednej strony ciągłe przebieranie niemowlaka bywa męczące. Z drugiej jednak na rynku jest mnóstwo kolorowych ubranek, w których nasze dzieci wyglądają jeszcze ładniej. Gdy jest ciepło, dzieci często na pupie noszą tylko pieluchę. Dzięki bogatej kolorystyce i różnym wzorom, takie rozwiązanie jest estetyczne i cieszy oko. Jeżeli dziecko uczy się chodzić i dość często upada na pupę, gruba wkładka chłonna dodatkowo zamortyzuje uderzenie o podłoże.